Παρασκευή 16 Νοεμβρίου 2012

ΠΑΜΕ.....ΓΕΡΑ!!!!!

ΒΙΤΟΡΙΑ-ΑΠΟΣΤΟΛΗ: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΜΕΛΑΓΙΕΣ
Ο Ολυμπιακός πέρασε σαν… «σίφουνας» από την Βιτόρια, επικρατώντας της Κάχα Λαμποράλ με 89-72 για την 6η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Μετά το «διπλό» στο Μιλάνο, οι πρωταθλητές Ευρώπης και Ελλάδας έκαναν το καθήκον τους και στην «Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα» με κορυφαίους τους Κάιλ Χάινς και Κώστα Παπανικολάου. Ο Αμερικανός του Θρύλου πέτυχε 18 πόντους, ενώ ο μικρός πρόσθεσε άλλους 13 πόντους.
O Ολυμπιακός μπήκε με την… κλασική του πεντάδα στην μετά Ντόρσεϊ εποχή του. Μάντζαρης, Σπανούλης, Παπανικολάου, Πρίντεζης και Μαυροειδής μπήκαν στο παρκέ, με τους Βάσκους πάντως να τους αιφνιδιάζουν με 5-0 σερί. Ο Θρύλος επέστρεψε και με δικό του σερί έκανε το 6-5 χάρη στον Παπανικολάου. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ανεβάσει στροφές αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν φοβερή αρχή κάτω από το καλάθι με τους Πειραιώτες να προβληματίζουν στο… ζωγραφιστό. Γρήγορα το σκορ έγινε 14-11, αλλά οι πρωταθλητές Ευρώπης βρήκαν την λύση και με αρκετά καλό τον Πάουελ πήγαν στο τέλος του δεκαλέπτου με 22-19.
Ο Αμερικανός μπήκε γερά και στην δεύτερη περίοδο και έκανε το 26-19 με τέσσερις απανωτούς πόντους. Ο Θρύλος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με τον Κάιλ Χάινς αυτήν την φορά να παίρνει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα και να πηγαίνει το ματς στο +9 (30-21). Όσο ο Σπανούλης ήταν στο πάγκο για να πάρει ανάσες, ο Ολυμπιακός κράταγε την διαφορά φτάνοντας της στο 35-25. Οι γηπεδούχοι όμως τρέχοντας ένα σερί 9-2, μείωσαν σε 37-34. Εντέλει οι πρωταθλητές Ευρώπης και Ελλάδας με γνώμονα την άμυνα τους έκλεισαν το ημίχρονο προβάδισμα εφτά πόντων (47-40).
Οι δύο ομάδες στην τρίτη περίοδο ξεκίνησαν με πάθος, αλλά ο Θρύλος πήρε διαφορά οχτώ πόντων (52-44)  με τρίποντο του Πρίντεζη. Οι Πειραιώτες ήταν αφοσιωμένοι στον στόχο τους και χάρη στο 9-0 σερί τους αύξησαν την διαφορά σε 58-44. Ο Κάιλ Χάινς με τον Κώστα Παπανικολάου έδιναν σόου σε άμυνα και επίθεση με τους Βάσκους απλά να είναι παρατηρητές στην αναμέτρηση που πήγε στο +16 (67-51) δύο λεπτά πριν την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.
Το 69-51 για τον Θρύλο στην αρχή της τελευταίας περιόδου έπεσε στο 73-57, αλλά με δύο συνεχόμενα καλάθια οι «ερυθρόλευκοι» πήραν διαφορά 20 πόντων (77-57). Ο Ολυμπιακός εκτελούσε κατά γράμμα  όσα έπρεπε να κάνει στο παρκέ, με τους Ισπανούς να έχουν βραχυκυκλώσει εντελώς. Το ματς όδευε προς το τέλος του, αφού ουσιαστικά από την αρχή της περιόδου οι Ισπανοί είχαν ρίξει λευκή πετσέτα. Το τελικό 89-72 ήταν φυσικό επόμενο με τον Θρύλο να κάνει περίπατο στην «Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα».
Επόμενος αντίπαλος των πρωταθλητών Ευρώπης και Ελλάδας η Αναντόλου Εφές στο ΣΕΦ την προσεχή Πέμπτη, με τον Θρύλο να θέλει να…τιμωρήσει του αυθάδεις Τούρκους μπροστά στον κόσμο του.
Τα δεκάλεπτα: 19-22, 40-47, 51-69, 72-89
Κάχα Λαμποράλ (Ιβάνοβιτς): Νοτσιόνι 12, Ρότσεστι, Μπιέλιτσα Μ. 3, Καμπέθας 2, Σαν Εμετέριο 12, Πλάις 4, Έρτελ 11, Όλεσον 13, Λάμπε 9, Κουζέρ 6.

Oλυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 18, Λο 4, Άντιτς 9, Σπανούλης 14, Περπέρογλου, Σλούκας 7, Μαυροειδής, Πάουελ 12, Πρίντεζης 11, Παπανικολάου 13, Μάντζαρης 1.